Rancangan Pengajaran Seni Tahun 3



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI TAHUN 3

Mata Pelajaran                   : Pendidikan Seni Visual (KBSR)
Kelas                                   : 3 Ikhlas
Bilangan Murid                  : 30 Orang
Tarikh                                  : 20 September 2012
Masa                                   : 60 minit
Bidang                                : Membentuk dan Membuat Binaan
Tajuk                                   : Origami
Tema                                   :Kapal Terbang
Pengetahuan sedia ada    :  i. Murid telah mengetahui origami
                                               ii. Murid pernah melihat  kapal terbang
                                                 
Hasil Pembelajaran           
Pada akhir pembelajaran ini murid dapat:
  1. Mengetahui konsep origami .
  2. Mengetahui cara-cara menghasilkan origami dengan teknik lipatan kertas .
  3. Menghasilkan origami menggunakan teknik lipatan kertas .
  4. Menyedari bahawa origami boleh dihasilkan dengan teknik lipatan kertas .
Penerapan Nilai                  : Bekerjasama, kekemasan dan kebersihan.
Bahan Bantu Mengajar      : Contoh origami kapalterbang
Media                                   : Bahan: Kertas A4 Warna

Langkah Pengajaran/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti P&P
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
  • ·    Tayangan Video klip tentang suasana di lapangan  terbang
  • Guru menayang video klip  tentang suasana di Lapangan Terbang Antarabangsa Sepang, Kuala Lumpur kepada murid-murid.
  • Guru mengarahkan murid-murid meneliti video klip tersebut dan menceritakan apa yang mereka lihat atau dengar
  • Murid-murid menceritakan apa yang mereka lihat dan dengar dalam klip video tersebut.

Klip video tentang lapangan terbang










Langkah 1
(10 minit)
  • Memperkenalkan tajuk pelajaran pada hari ini iaitu membuat origami kapal terbang
  • Menyoal murid-murid tentang origami.

Soalan :
1. Apa itu Origami?
2. Pernahkah mereka melihat kertas yang berlipat-lipat dan akhirnya menjadi bentuk tertentu?


Guru menerangkan definisi origami kepada murid-murid.


  • Murid mendengar penerangan guru dengan penuh minat.
  • Murid menjawab soalan guru dengan pelbagai jawapan yang mereka tahu.
  • Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru mengenai definisi origami
  • Sekali – sekala murid bersoal jawab.

ABM maujud (origami yang telah siap dihasilkan)
Langkah 2
( 5 minit)
  • Guru menunjukkan contoh-contoh origami.




  • Guru menerangkan jenis alat dan bahan yang hendak digunakan.
  • Murid – murid melihat dengan penuh minat.
  • Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru.
  • Guru mengagihkan kertas untuk membuat origami.















Langkah 3
(10 minit)
  • Rujuk lampiran proses membuat origami kapal terbang.
  • Guru menunjukkan video demonstrasi cara menghasilkan origami kapal  terbang
  • Guru menunjukkan cara melipat kertas dengan betul kepada murid-murid.
  •  
     
  • Langkah-langkah:
  • Langkah 1:
1.    Lipat kertas A4 kepada dua bahagian yang sama besar secara memanjang.

2.    Buka semula lipatan tersebut dan lipat kedua-dua bucu ke garisan tengah hingga bertemu kedua-dua bucu itu.


3.    Lipat bahagian segitiga di atas ke bawah. Kemudian, lipat bahagian menjadi satu bahagian sahaja.

4.    Koyakkan sedikit pada bahagian bucu atas sebelah kanan lipatan (bahagian yang terbuka).


5.    Buka semula lipatan dan lipat kembali menjadi bentuk segitiga pada bahagian atas. Naikkan bucu yang terdedah ke atas.

6.    Terbalikkan lipatan tersebut dan lipatkan semula menjadi satu bahagian.

7.    Kemudian, lipat sekali pada setiap bahagian sama besar untuk membentuk sayap kapal terbang tersebut.

8.    Setelah kapal terbang telah siap. Bolehlah ianya dimainkan di kawasan yang sesuai.


Klip Video

Langkah 4
(20 minit)
  • Guru mengarahkan murid melakukan aktiviti gerak kerja seperti yang telah ditunjukkan.
  • Guru membimbing dan memantau murid-murid di dalam kelas semasa aktiviti gerak kerja dijalankan.
  • Murid melakukan gerak kerja yang diberikan.
  • Murid mula membuat lipatan untuk menghasilkan origami kapalterbang.


Langkah 5
(5 minit)
  • Guru menunjukkan cara-cara menghias origami kapal terbang
  • Guru mengarahkan murid memperkemaskan hasil lipatan origami burung dan membuat kemasan mengikut kreativiti masing-masing.


  • Murid mula mewarnakan bahagian-bahagian tertentu pada kapal terbang,
  • Murid menghias origami mengikut kreativiti mereka yang tersendiri.


Penutup
(5 Minit)

  • Sesi Apresiasi dan Refleksi
  • Penilaian dan pengukuhan
  • Murid mempamerkan karya masing-masing.
  • Murid menceritakan karya sendiri dan rakan.
  • Guru akan merumuskan dan menerangkan tentang kelebihan dan kekurangan yang terdapat pada hasil kerja murid-murid.








Tiada ulasan:

Catat Ulasan