RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


1
Mata Pelajaran
Bahasa Malaysia Tahun 3

2
Tajuk
Mawar Putih dan Mawar Merah

3
Hasil Pembelajaran Kemahiran
(Fokus Utama)
HPK 7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks   
               yang tersurat dan tersirat.
Aras 2    (i) Membaca ayat yang diberikan.
              (ii) Menjelaskan maksud ayat yang diberikan.

4
Hasil Pembelajaran Kemahiran
(Fokus Sampingan)
HPK 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara                 bertatasusila.
Aras 1    (i) Mengemukakan pelbagai soalan untuk mendapatkan
                    respons.
              (ii) Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan
                    yang  dikemukakan.

5
Objektif
Pada akhir pelajaran, murid dapat:

   (i)        Membaca ayat yang mengandungi simpulan bahasa dan perkataan sukar daripada teks.
 (ii)        Menjelaskan maksud ayat yang mengandungi simpulan bahasa dan perkataan sukar daripada teks.
(iii)        Mengajukan soalan berkaitan dengan watak dalam teks.
(iv)        Menjawab soalan berkaitan dengan watak dalam cerita.

6
Kemahiran Bahasa
Mendengar  : Cerita
Bertutur       : Tanya-jawab
Membaca     : Teks cerita (Bacaan mekanis)
Menulis        : Borang watak dan perwatakan

7
Sistem Bahasa
Tatabahasa                  : Ayat Tanya
Sistem Ejaan               :
Sebutan dan Intonasi   : Petikan
Kosa kata/ peribahasa : mendera, murka, merdu, anak yatim,
                                      baik hati, ringan tulang

8
Pengisian Kurikulum
Ilmu                      : Pendidikan Moral
Nilai Murni           : Kasih-sayang, kerjasama
Kewarganegaraan :
Per. Sosiobudaya   : Kesantunan bahasa
Kem. Bernilai Tambah:
i.                    Kem. Berfikir : Meramal
ii.                  Kem. Belajar Cara Belajar ” Teknik mendengar, Penggunaan kamus
iii.                Kajian Masa Depan : Masa depan negara

9
Bahan Bantu Mengajar
Seni kata lagu, radio, kaset, kad petikan, keratan teks, borang sifat watak.

Langkah dan Masa

Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Seni kata lagu ’Pohon Beringin’
(Rujuk lampiran)

Contoh soalan
1.    Apakah nama cerita yang boleh dikaitkan dengan lagu tersebut?
2.    Siapakah yang menyanyikan lagu itu berdasarkan cerita yang pernah anda dengar, baca atau tonton?

a.    Guru mengedarkan seni kata lagu ’Pohon Beringin’
b.    Guru perdengarkan lagu tersebut dan minta murid bernyanyi bersama-sama.
c.    Murid bernyanyi bersama-sama
d.   Murid menjawab soalan berkaitan dengan lagu tersebut yang dikemukan oleh guru.

Seni kata lagu
Kaset
KP- Muzik
Verbal-linguistik
Kontekstual-
Isi pelajaran dengan pengalaman
Langkag 1
(10 minit)
Petikan teks berita ’Mawar Putih dan Mawar Merah’
(Panduan mendengar secara aktif boleh diberikan)- Rujuk lampiran

a.    Guru meminta seorang murid membaca teks ”mawar Putih dan Mawar Merah’ secara kuat.
b.    Murid lain dikehendaki mendengar dan memahami cerita tersebut.
c.    Guru menerapkan nilai kasih-sayang.

Kad petikan
Bacaan mekanis
BCB – mendengar aktif/ teknik mendengar
Nilai: Kasih sayang
Langkah 2
(20 minit)
Petikan teks cerita ’Mawar Putih dan Mawar Merah’

Kosa Kata:
      i.Mendera
    ii.Merdu
  iii.Murka

Peribahasa
      i.Anak yatim
    ii.Baik hati
  iii.Ringan tulang
a.    Murid diminta bergerak ke kumpulan masing-masing.
    (Sama ada kumpulan telah   
    ditetapkan melalui pembelajaran
     terdahulu atau  pembentukan
     kumpulan baru)
b.    Set keratan teks cerita ’Mawar Putih dan Mawar Merah’ diedarkan.
c.    Murid berkolaborasi untuk mencantum keratan teks tersebut menjadi cerita yang lengkap mdan membacanya mengikut kumpulan demi kumpulan.
d.   Guru mengedarkan teks sebenar yang beberapa perkataan dan simpulan bahasa  dalam petikan telah digariskan. Murid membaca beramai-ramai.
e.    Murid mencari makna kosa kata dan simpulan bahasa yang bergaris dengan mengggunakan kamus.
f.     Kumpulan membentangkan hasil tugasan mereka:
           i.   Membaca ayat yang mengandungi kosa kata dan simpulan bahasa yanbg bergaris daripada teks.
         ii.   Membaca maksud kosa kata dan simpulan bahasa yang bgergaris.
       iii.   Menjelaskan maksud kosa kata dan simpulan bahasa daripada teks.

Keratan teks
Bacaan mekanis
KP:
Linguistik, interpersonal
BCB:
Penggunaan kamus
Sistem bahasa
Kosa kata dan peribahasa
Nilai:
Kerjasama

Objektif (i)
Objektif (ii)
Langkah 3
(10 minit)
Aktiviti ’Kerusi Panas’

Contoh: Mawar Merah di Kerusi Panas.
1.    Mengapakah anda suka mencaci dan mendera Mawar Putih?
2.    Apakah perasaan anda apabila Mawar Putih kematian ibunya?
a.    Guru memilih seorang murid umntuk memegang watak yang ditentukan.
b.    Murid yang dipilih duduk di ’kerusi panas’ di hadapan kelas untuk menjawab soalan yang diakukan.
c.    Murid lain akan mengemukanakan soalan kepada watak yang berada di ’Kerusi Panas’ (Aktiviti boleh dilakukan secara bergilir-gilir dengan mempelbagaikan watak bagi memberi peluang ramai murid menjawab)
d.   Guru membimbing murid  yang tidak dapat membina ayat tanya dengan betul.

KB: Menjana idea sistem bahasa: tatabahasa
(Ayat tanya)

Obktif (iii)
Objektif (iv)
Langkag 4
(10 minit)
Watak dan Perwatakan dalam cerita ’Mawar Putih dan Mawar Merah’

Masa depan negara.
Apakah yang akan terjadi kepada negara kelak jika ramai rakyat bersifat seperti Mawar Merah dan ibunya?
a.    Murid berbincang dalam kumpulan masing-masing dan mengisi borang watak dan perwatakan serta latihan melengkapkan ayat.
b.    Ketua kumpulan melaporkan kasil perbincangan.
c.    Murid mebuat sumbang saran tentang nilai positif yang dapat diambil daripada cerita dan masa depan negara berkaitan dengan sifat negatif watak.

Borang watak dan perwatakan
KP:
Interpersonal
Intrapersonal
KB: meramal
KMD:
Jngkaan masa depan
Penutup
(5 minit)
Nyanyian lagu ’Pohon Beringin’
a.    Murid menynyi lagu ’Pohon Beringin’ sambil menggayakannya

Kaset
KP: Muzik,
kinestetik

Tiada ulasan:

Catat Ulasan